giluminė psichodinaminė
Psichoterapija
Giluminė psichodinaminė psichoterapija apima įvairius asmenybės, emocinių sunkumų, santykių ir pasąmoninių procesų įsisąmoninimo bei transformavimo aspektus
01.
Vidiniai struktūriniai pokyčiai
Vyksta asmenybės giluminiai vidiniai struktūriniai pokyčiai, kurie keičia ilgalaikius elgesio modelius, emocines reakcijas ir savęs suvokimą.
02.
Įsisąmoninimas
Įsisąmoninami vidiniai pasąmoniniai konfliktai, motyvai, norai ir troškimai, taip skatinant didesnį lankstumą bei geresnę adaptaciją gyvenime.
03.
Emociniai pokyčiai
Lemiantys didesnį emocinį atsparumą, geresnį jausmų suvokimą ir gebėjimą juos valdyti, padedantys kurti harmoningesnį santykį su savimi ir aplinkiniais.
04.
Autonomija
Psichoterapijos metu ugdomas savarankiškumas ir autonomija, stiprėja savo jėgos jausmas, o tai leidžia drąsiau priimti sprendimus, pasitikėti savimi ir efektyviau tvarkytis su kasdieniais iššūkiais.
05.
Savivertė
Žmogus mokosi labiau priimti save, savo ribotumus, jautrumus, originalumą, nepakartojamumą, atsiranda pagarbos, meilės sau jausmas.
06.
Atsparumas
Didėja psichologinis atsparumas, asmuo tampa atsparesnis sunkumams ir išmoksta geriau susidoroti su stresinėmis situacijomis, nepalūždamas emociškai.
psichoterapijos procesas
Psichoterapijos etapai
Psichodinaminę psichoterapiją galime suskirstyti į keturis etapus: pirmasis susitikimas, diagnostinis etapas, psichoterapijos tikslų siekimo etapas ir baigiamasi etapas.
Pirmasis susitikimas
Tai pirminis kontaktas, kurio metu terapeutas ir pacientas susipažįsta, įvyksta terapeuto „pasimatavimas“, ar tai mano žmogus, ar norėsiu pabandyti pas jį pavaikščioti. Atvykus pirmą kartą dažnai kyla nerimas, nežinomybės jausmas, tokie klausimai kaip: „Ar šis žmogus mane supras?“, „Ar jausiuosi saugiai dalindamasis savo mintimis ir jausmais?“. Ir tai visiškai normalu ir suprantama. Tad labai svarbu remtis savo nuojauta, jausmu, pirminiu įspūdžiu. Ir jeigu nuojauta sako taip, man patinka šis terapeutas, noriu tęsti – tai ženklas judėti toliau.
Diagnostinis etapas
Šiame etape siūloma susitikti keletą kartų, pasibandyti psichoterapiją, pasikalbėti apie žmogaus istoriją. Terapeutas įvertina, ar galės šiam konkrečiam žmogui padėti, atlieka asmenybės diagnostiką, ir tuomet po šių kelių kartų priimamas abipusis sprendimas įsipareigoti ilgalaikei giluminei psichoterapijai. Sudaromas žodinis susitarimas, kaip dirbsime, kiek laiko dirbsime ir kokių tikslų sieksime.
Psichoterapijos tikslų siekimo etapas
Tai vidinės kelionės, vidinio darbo laikas kartu su terapeutu. Procesas ne visada yra lengvas ar malonus. Jo trukmė labai įvairi, priklauso nuo problemų pobūdžio, asmenybės struktūros, daugelio dalykų, paprastai giluminė psichoterapija trunka laike, tai ilgalaikis procesas, greitų rezultatų nereiktų tikėtis, vidiniams tvariems pokyčiams formuotis reikia laiko ir erdvės. Pirmieji pokyčiai gali pradėti ryškėti praėjus keliems mėnesiams, tad darbas nėra trumpas.
Baigiamasis etapas
Tai apibendrinimo, integracijos ir taškų sudėliojimo etapas, kurio metu pacientas ir terapeutas kartu peržiūri terapijos procesą, aptaria pasiektus tikslus, vidinius pokyčius ir įgytą sąmoningumą. Šiame etape dažnai išgyvenami įvairūs jausmai – džiaugsmas dėl pasiektos pažangos, nerimas dėl būsimų iššūkių be terapeuto palaikymo, liūdesys dėl atsisveikinimo. Mokymasis paleisti, išgyventi netektį ir užbaigti santykį su terapeutu tampa svarbia emocinio augimo dalimi, skatinančia pacientą pasitikėti savimi ir toliau keliauti savarankiškai.