IŠSISKYRIMAS IR PALEIDIMO MENAS: KAIP RASTI DŽIAUGSMĄ NETEKTIES AKIVAIZDOJE
Gyvenime mes nuolat patiriame praradimus – netenkame santykių, darbų, svajonių, o kartais ir pačių artimiausių žmonių. Išsiskyrimas su mylimu žmogumi gali atrodyti kaip nepakeliamas skausmas, tačiau budizmo mokytojas Thich Nhat Hanh moko, kad skausmas ir laimė yra glaudžiai susiję. Jei mokame kentėti teisingai, galime rasti ir vidinę ramybę bei laimę.
Išsiskyrimas: skausmas ir gedėjimo etapai
Išsiskyrimas sukelia emocinį skausmą, kuris gali būti intensyvus ir ilgalaikis. Psichologai išskiria kelis gedėjimo etapus, kuriuos žmonės dažnai patiria po santykių pabaigos:
- Neigimas – Šiame etape žmogus gali atsisakyti priimti realybę, manydamas, kad išsiskyrimas yra klaida ar laikinas nesusipratimas. Tai yra gynybos mechanizmas, padedantis apsisaugoti nuo staigaus skausmo.
- Pyktis – Priėmus realybę, dažnai kyla pyktis, nukreiptas į save, buvusį partnerį ar net aplinkinius. Tai natūrali reakcija į netektį.
- Derybos – Žmogus bando derėtis su savimi ar aukštesnėmis jėgomis, tikėdamasis pakeisti situaciją. Gali kilti mintys apie tai, ką būtų galima padaryti kitaip, kad išsiskyrimas neįvyktų.
- Depresija – Atsiranda gilus liūdesys, beviltiškumas ir tuštumos jausmas. Šis etapas yra svarbus, nes leidžia žmogui išgyventi skausmą ir pradėti gijimo procesą.
- Priėmimas – Galiausiai žmogus susitaiko su situacija, pradeda matyti gyvenimo perspektyvas be buvusio partnerio ir ieško naujų prasmių bei tikslų.
Svarbu pažymėti, kad šios stadijos ne visada eina nuosekliai; žmogus gali grįžti prie ankstesnių etapų arba patirti kelias stadijas vienu metu. Kiekvieno asmens gedėjimo procesas yra unikalus.
Skausmo ir džiaugsmo ryšys
Thich Nhat Hanh sako, kad „išmokti kentėti“ yra menas, kurio pagalba mes galime ugdyti atjautą, supratimą ir netgi atrasti džiaugsmą. Kančia nėra vienintelis būvis – ji gali būti vartai į didesnę ramybę, jei tik leidžiame sau jaustis ir neblokuojame emocijų.
Dažnai manome, kad tam tikri dalykai ar žmonės yra būtini mūsų laimei ir be jų mes nepajėgsime išgyventi. Tačiau giliau pažiūrėję pastebime, kad kartais būtent tie dalykai, kuriuos laikome svarbiausiais, tampa mūsų nelaimės šaltiniu.
Paleidimo galia
Vienas svarbiausių Vienas svarbiausių žingsnių link vidinės ramybės yra paleidimas. Thich Nhat Hanh moko, kad „išsivadavimas“ arba „leidimas eiti“ yra pirmoji praktika vedanti į džiaugsmą ir laimę. Jeigu esame pririšti prie tam tikrų idėjų, santykių, materialinių gėrybių ar net savo pačių iliuzijų apie gyvenimą, galime prarasti gebėjimą būti laimingi.
Mokytojas pateikia paprastą pavyzdį: jei gyvename triukšmingame, užterštame mieste ir nusprendžiame bent savaitgaliui iš jo ištrūkti į gamtą, vos tik palikę miestą pajuntame palengvėjimą, ramybės jausmą. Tai yra mažas pavyzdys, kaip leidžiant tam tikriems dalykams išnykti iš mūsų gyvenimo, galime pajusti naują laimės dimensiją.
Netikros laimės iliuzija
Dažnai mes save apgauname manydami, kad tam tikros sąlygos yra būtinos laimei: aukštas statusas, tam tikra suma pinigų, tobulas partneris. Tačiau mes ne visada suvokiame, kad būtent šie dalykai kartais tampa mūsų kančios šaltiniu. Mokėdami paleisti savo „idėją apie laimę“, atveriame duris tikrai vidinei ramybei.
Kaip pritaikyti paleidimo meną kasdienybėje?
- Leisti sau jausti – nebandykite blokuoti emocijų. Liūdėti ir gedėti yra natūralus procesas. Šios emocijos nėra lengvos, dažnai jos užklumpa netikėtai ir gali tęstis ilgą laiką. Leisti sau išgyventi skausmą nereiškia pasiduoti jam – tai reiškia priimti savo būseną be savigraužos. Normalu jausti tuštumą, nerimą ar net pyktį, tačiau svarbu suvokti, kad šie jausmai yra laikini. Gedėjimas yra natūralus gijimo procesas, kuris su laiku leidžia mums atrasti naują gyvenimo ritmą. Kuo labiau leidžiame sau išjausti praradimą, tuo lengviau randame būdų judėti pirmyn
- Priimti skausmą – pripažinkite savo jausmus ir leiskite sau išgyventi kiekvieną etapą.
- Praktikuoti dėmesingumą (mindfulness) – sutelkite dėmesį į dabarties akimirką, o ne praeities ar ateities iliuzijas.
- Atrasti naujas prasmes – po išsiskyrimo atsiveria galimybė geriau pažinti save ir susikurti naujus tikslus bei džiaugsmus.
Išvada
Paleidimas nereiškia praradimo ar nusižadėjimo. Atvirkščiai, tai yra gilus vidinės laisvės išraiška. Kaip moko Thich Nhat Hanh, džiaugsmas ir laimė ateina natūraliai, kai nustojame save varžyti prisirišimais.
Leiskite sau paleisti. Ir tuomet pamatysite, kaip lengviau kvėpuoti, kaip aiškiau matyti gyvenimo grožį ir kaip natūraliai atsiranda naujos galimybės.